התקבלתם למקום חדש-מזל טוב! אני בטוחה שאתם מלאי התרגשות וציפיות, אך זכרו שכמו כל אתגר חדש בחייכם גם עבודה חדשה דורשת הסתגלות-אישית ומקצועית.
לפני שאתם מגיעים ליום הראשון שלכם בעבודה החדשה-קבלו מספר טיפים על מה כדאי לעשות, ומה קצת פחות.

 לא להתבייש לשאול שאלות
הגעתם למקום חדש, ולא משנה כמה התפקיד הזה דומה לתפקידכם הקודם-מובן שיהיו המון דברים שלא בהכרח תכירו או תדעו להתמודד איתם: מערכות חדשות, טכנלוגיות חדשות, סדר וארגון שונים, ועוד ועוד.. להגיד לעצמכם שתסתדרו לבד יכול לקחת מכם זמן ומשאבים שהייתם יכולים לחסוך ע"י שאלה פשוטה ולהשקיעם במשהו יותר פרודוקטיבי, או יכול אפילו לגרום לכם לטעות-כבר על ההתחלה. מסיבה זו אין מה להתבייש "להתפס" בצורה מסוימת כי אתם לא יודעים או לא מסתדרים עם דבר מה. כולנו היינו חדשים בשלב כזה או אחר, לכן הדבר מובן לכולם.

 קבלו בברכה הצעות לעזרה מהקולגות שלכם.
בהמשך לסעיף הקודם-כיוון שכל אחד מאיתנו היה חדש במקום עבודה בשלב כזה או אחר, אנשים מסוימים יהיו יותר נכונים לעזור לכם בתפקיד החדש, בין אם ביקשתם זאת מהם או לא. אני ממליצה תמיד לשמוע מה שיש להם לומר-להיות פתוחים למידע חדש וללמידה. נכון, יכול להיות שהמידע שהקולגה מציע לכם הוא משהו שאתם כבר יודעים, ולמרות זאת אולי הוא/היא יוכלו יספק לכם נקודת מבט חדשה על הנושא? וגם אם לא-בכך שהקשבתם גרמתם להם להרגיש יותר טוב עם עצמם ושיפרתם את יחסיכם איתם.

להוכיח את עצמכם
להגיע למקום חדש אומר לתת את המקסימום שלכם ולהוכיח את עצמכם, הן בהשקעה שאתם נותנים, והן בשעות הפיזיות שאתם משקיעים בעבודה. להגיע למקום חדש, להסתכל על השעון כל 5 דקות עד שתגיע השעה 18:00 ולברוח מיד הביתה-זה לא משהו שבהכרח יתקבל בברכה. גם לשבת ולבהות בנייד שלכם, בין אם זה כי אתם מכורים ובין אם זה כי אתם נבוכים מהסיטואציה החברתית החדשה-הוא לא דבר מומלץ. היו פתוחים לסביבה שלכם, למה שקורה סביבכם.
כן, אנו מבינים שחלקכם אנשי משפחה ויש לכם אילוצים, אך ככל שאתם תתנו יותר למקום העבודה-מקום העבודה יחזיר לכם בחזרה בגמישות והתחשבות.

להתלונן- BIG NO NO
הגעתם למקום החדש ונדמה לכם כי הסדר לא משהו, החפיפה לא במיטבה, והמערכת שעובדים איתה הרבה יותר איטית במקום עבודתכם הקודם.
נורא בא לכם לתרום מחוכמתכם ולשתף את כל זה-במטרה לגרום למקום להשתפר, כמובן, אך במקום זאת קחו נשימה עמוקה ו…תשתקו.
רק הגעתם, יש זמן ומקום לכל דבר. כרגע המטרה שלכם היא ללמוד את המקום החדש ואת העבודה.
כשמקומכם בצוות יהיה מבוסס ותכירו את כל התמונה המלאה, תוכלו להציע הצעות לייעול ושיפור-עד אז, יפה השתיקה לחכמים😉
שנית-טעות נוספת שאתם עלולים לעשות, שהיא בדיוק ההפך מלהתלונן על המקום החדש, היא להתלונן על מקום עבודתכם הקודם.
יש דברים שעדיף לשמור לעצמכם, שכן אתם עלולים לעשות רושם של עובדים כפויי טובה או רכלנים-מה שעלול לגרום לאנשים במקום החדש לפתח קושי לסמוך עליכם.

היו חברותיים
ברור שכל אדם ואדם הוא שונה. לחלקנו לוקח יותר זמן להפתח ולחלקנו פחות.
אבל הטיפ שלי הוא להיות פתוח לקולגות החדשות שלכם. מזמינים אתכם לארוחת צהריים? הצטרפו! לשבת לבד בשולחנכם ולאכול ארוחת צהריים לא יקדם אתכם לשום מקום אלא דווקא הקשרים החברתיים שתפתחו, דרכם תוכלו ללמוד ולהתפתח בפן המקצועי, וגם להתאוורר כשצריך-בפן האישי.
עם זאת, גם כאן יש לשמור על גבולות בהתחלה-לא רצוי לשתף דברים אישיים מדי כבר בהתחלה, זה עלול להרתיע. שימרו את הסיפורים האישיים לשלב מאוחר יותר, כשתראו יותר על מי אתם סומכים ולמי אתם מתחברים.

 

 

למשרות דרושים בהייטק >>

דרושים בודקי תוכנה >>

משרות פיתוח תוכנה >>